Hore
Prečo deti potrebujú v lete tábor?

Prečo deti potrebujú v lete tábor?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – tábor je pre radosť, pre kopec aktivít, zážitkov, pre nové priateľstvá, pekné spomienky. Toto však nie sú jediné dôvody, prečo dať deti do tábora.

Rodičia si môžu v lete, pokiaľ nie je rodič pedagóg, vybrať maximálne dva týždne, určite vytúženej dovolenky, ale, čo so zvyšným mesiacom a pol?

Rodičia musia aj v lete do práce…

Rodičia musia aj v lete do práce a deti často krát zostávajú cez prázdniny samé doma napríklad so staršími súrodencami alebo ich stráži babka s dedkom, prípadne iní členovia rodiny a určite mi všetci rodičia dáte za pravdu, že naozaj majú, čo robiť. Deti sú dnes akési aktívnejšie, rýchlejšie a plné energie. A toto už je aj otázka bezpečnosti a zdravia.

Pobytový tábor či denný tábor?

Pre menšie deti odporúčam denný tábor. Je to také prvé zoznámenie sa s táborom, s kolektívom detí, s aktivitami, ktoré sa v tábore splietajú v organizovanom pestrom harmonograme a deti ani nevedia, ako im ujde deň. Zabudnú na čas, vyhrajú sa, naučia sa novým veciam, zručnostiam, zopakujú si jazyk, prípadne sa zdokonalia v niečom inom aj podľa toho, ako je tábor zameraný.

Pre staršie deti je vhodný skôr pobytový tábor. Už vedia zostať dlhodobo bez rodičov, sú samostatnejšie, chápavejšie a program „nemusí“ byť až taký výdatný. Skrátka môžu mať z času na čas aj čas pre seba, čo u menších detí nehrozí.

Ako vybrať vhodný tábor?

Áno. Je veľká ponuka. Dnes sú naozaj rôzne možnosti. Taký, onaký, veľkokapacitný či rodinného typu. Sú aj rôzne zamerania – jazykové, športové, zameranie na streľbu, na varenie, zážitkové, tanečné, s koníkmi a tak ďalej. Sú aj rôzne kombinácie – napríklad jazyk a kone, tanec a výlety, sú aj zahraničné – jazykové či len také výletové so zážitkami.

Podstatné je, aby Vaše dieťa chcelo do tábora ísť. Samozrejme, odporúčam ho oboznámiť s Vašim zámerom, ukázať mu fotografie s predchádzajúcich ročníkov či zohnať mu do tábora aj parťáka – kamarátku či kamoša zo školy, od susedov. Deti radi chodia do táborov vo dvojiciach.

Ak je tábor zameraný na cudzie jazyky…

Je vhodné, ak je tábor okrem zážitkov aj s nejakým zameraním. A hlavne, ak je program urobený tak, že deti ani nevedia ako prebehne tá druhá – výuková časť. Mala by byť plná hier, kvízov, atraktívnych podujatí, tvorby projektov, prezentácií – jednoducho aktivity, hoci sú edukačné ba mali byť zároveň zábavné.

  

Miesto pre tábor – kde?

Uvažujte nad miestom, ktoré deti nepoznajú. Deti z mesta určite ocenia pobyt na vzduchu, dedinské prostredie, pobyt v prírode. Je to pre nich príjemné a čistý vzduch ich unaví a prečistí. Oddýchnu si a majú aj pekné pocity a dojmy z prírody, ktoré im dajú rozhľad a zážitky. Ideálne, ak sú aktivity ako výlety, splav, plávanie, akčné prechádzky, krátke túry, ale aj možnosť sa vyhrať vo väčších priestoroch v prípade nepriaznivého počasia.

Ak Vám to finančné možnosti dovolia, môžete Vášmu teenagerovi či teenagerke pripraviť prekvapenie v podobe zahraničného jazykového tábora, aj tu sa fantázii medze nekladú. Ak to má byť  zábava a oddych odporúčame Maltu, ak spoznávanie histórie odporúčame Anglicko, ak je Vaše dieťa futbalista či hokejista tak tábor so športovým zameraním.

Venujte pozornosť zloženiu tímu

Aj to je dôležité, aký je tím, kto vedie tábor, koľko majú vedúci rokov, či majú skúsenosti s táborom, s deťmi, informujte sa na všetko. Pri zahraničných táboroch je dôležité, aby bol zabezpečený 24 hodinový dozor, večierka, informujte sa na pokyny, podmienky už vopred.

Na záver

Verím, že sa Vám podarí zorientovať sa v spleti rôznych ponúk a že pre svoje dieťa vyberiete to najkrajšie a najvhodnejšie a že si odnesie kooooopec zážitkov a plnooooo dobrodružstiev, o ktorých Vám bude rozprávať celé dni po tom, ako sa tábor skončí. Prajem Vám a Vašim deťom krásne leto.

Náš typ:

Denný jazykovo-zážitkový tábor pre deti zo Žiliny a okolia Happy Children Camp Terchová.

Jazykový pobytový tábor – prázdninový pobyt na Malte za super cenu v campuse s dozorom.