Hore
Najznámejší nemeckí spisovatelia a ich diela

Najznámejší nemeckí spisovatelia a ich diela

Poznáš diela nemeckých velikánov? Si knihomoľ a rád čítaš cudzojazyčnú literatúru? Nemeckí autori ti majú čo ponúknuť. Patria medzi špičku svetovej literatúry. Nemecko sa totiž môže popýšiť veľmi talentovanými autormi, ktorí svojimi dielami ovplyvnili svetovú literatúru. Ich prínos je signifikantný, bola by škoda, keby si si neprečítal od nich žiadne dielo. Môžeš si vybrať z veľmi veľa kníh, my odporúčame prečítať si knižky v nemeckom origináli alebo bilingválne.

Knihy nemeckých velikánov sa dotýkajú univerzálnych tém, oslovujú čitateľov z rôznych národov a kultúr naprieč celým svetom. Ver mi, že oslovia aj teba. Najvýraznejšie dielo, ktoré sa vryje do pamätí ľudí je Na západe nič nové, ku ktorému si vytvorí čitateľ až veľmi osobný, až intímny vzťah. V nemeckom origináli je to skutočný zážitok.

V našom dnešnom blogu ti budú predstavení najznámejší nemeckí spisovatelia a ich diela.

J.W. Goethe

Velikánom nemeckej literatúry bol jednoznačne Johann Wolfgang von Goethe, ktorý je považovaný za jedného z najvýznamnejších literárnych géniov. Určite si už o ňom počul. Jeho najznámejším dielom je román Utrpenie mladého Werthera, ktorý si povinne určite čítal na strednej škole. Je to skvelá kultovka, ktorá výrazne ovplyvnila dejiny literatúry. Goethe je známy pre svoje mnohé citáty a výroky. Spomedzi najkrajších, ktoré upútajú čitateľov patrí: „Uč sa len a radosť príde sama od seba.“

Goetheho dielo Faust je radené medzi svetové unikáty, ktoré budú stále nadčasové, aj o dvesto rokov, pretože oslovujú všetky generácie. V slávnom Goetheho diele „Faust“ je krásne znázornené nadčasové hľadanie zmyslu života a sebaobjavovanie.

Najznámejší nemeckí spisovatelia - Goethe

Franz Kafka

Franz Kafka je ďalším úspešným spisovateľom, ktorý je známym nemeckým velikánom. Jeho diela sú dodnes súčasťou povinnej literatúry študujúcej mládeže. Čítali sme ich tiež a určite aj ty. Určite ti niečo vraví, ak sa povie Proces alebo Premena. V Premene (Die Verwandlung) je zobrazená existenčná kríza Gregora Samsu, ktorý sa premení znenazdajky z človeka na hmyz. A máme skvelú správu, nájdeš ju aj v bilingválnej podobe! Vhodné aj pre štátnu skúšku z nemčiny.

Najznámejší nemeckí spisovatelia - Franz Kafka

Bernhard Schlink – Predčítač (Der Vorleser)

Napínavý a dojímavý príbeh, ktorý bol aj sfilmovaný v hlavnej úlohe so známou Kate Winslet. 2. svetová vojna, pretvárka, vášeň, cit….to všetko a oveľa viac v tomto nádhernom románe. Určite by si si ho mal prečítať v nemeckom origináli. Príbeh bol skutočným bestsellerom na pozadí vojny a súdnych procesov so zločincami. Právnik Michael súdi vojnových zločincov, medzi ktorými je aj žena, ktorú dobre pozná. Je to totiž jeho bývala milenka, s ktorou kedysi udržoval milenecký vzťah, keď bol ešte mladý. Súdny proces v ňom rozjatrí staré nezahojené rany.

najznámejší nemeckí spisovatelia - Bernhard Schlink

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové

Ak máš rád vojnové príbehy, Remarque ťa očarí a dojme zároveň. Jednou z najlepších kultoviek je dojímavý príbeh odohrávajúci sa počas prvej svetovej vojny v zákopoch, Na západe nič nové, ktorú napísal známy nemecký spisovateľ Erich Maria Remarque. Poukazuje na stratenú generáciu a priebeh prvej svetovej vojny. Príbeh je veľmi dojímavý. Ústrednou postavou je Paul, nemecký mladý vojak, ktorý rozpráva svojimi očami o vojne, ako zničila plány a život mladým mužom. Je skutočným literárnym zážitkom čítať si túto hodnotnú knižku v nemčine.

Najkrajším citátom z knihy Na západe nič nové (Im Westen nichts Neue) je: „Som veľmi pokojný. Nech prídu mesiace a roky, už mi nič nezoberú, už mi nemôžu nič zobrať. Som taký opustený a nič nečakám, že im môžem hľadieť v ústrety bez strachu. V rukách a očiach mi prúdi život, čo ma niesol cez tieto roky.“

Najznámejší nemeckí spisovatelia - Erich Maria Remargue

Máš záujem o bilingválne nemecké knižky? Určite sa oplatí prečítať si napríklad Princeznú Sissi, Heidi dievčatko z hôr, alebo Am weg, Na ceste. Odporúčame nielen pre potreby Maturity.

Prihlás sa k nám na hodiny nemčiny a zopakuj si s nami nemecké reálie a známe nemecké diela, nielen na maturitu z nemeckého jazyka!