Hore
Najznámejší anglickí autori a ich diela, ktorí sa zapísali do svetovej literatúry

Najznámejší anglickí autori a ich diela, ktorí sa zapísali do svetovej literatúry

Anglická literatúra je jednoducho očarujúca. Anglickí autori patria k najbrilantnejším a najnápaditejším spomedzi všetkých. Sú klenotmi svetovej literatúry a majstrami slova. Ak si ich diela ešte nečítal, určite to musíš čo najskôr napraviť! Objav s nami čaro ich klasických diel – či už sa jedná o romantické romány alebo drámu, musíš skrátka dobehnúť zameškané!

Anglickí autori a ich diela

Neopakovateľný William Shakespeare, ktorý sa pokladá za velikána, je azda najznámejším klenotom svetovej literatúry. Jeho diela sú skutočne nadčasové. Určite sa oplatí prečítať si Rómea a Júliu, alebo Othella, či Windsorské panie. Jeho slová sú ako symfónia, dokonalá harmónia emócií a krásy, ktorá naplní vaše srdce i dušu vzácnymi myšlienkami. Rodák zo Statford upon Avon je najdokonalejší dramatik všetkých čias. Jeho dielo Hamlet budete hltať so zatajeným dychom. Život tohto velikána bol veľmi zaujímavý a tiež sa narodil aj zomrel v rovnaký dátum, čo je tiež celkom zaujímavá kuriozita. Vedú sa rôzne polemiky o tom, či je jeho priezvisko naozaj pravé, alebo či náhodou nebol aj ženou.

Anglickí autori

Ďalej sa prenesieme do sveta Jane Austenovej, kde pred nami ožívajú stránky knihy Pýcha a predsudok. Jej slová sú ako milostná pieseň, ktorá nás vedie svetom romantiky a dobrodružstva. Jej písanie je naplnené ľahkosťou a radosťou, vďaka čomu sa srdcia rozbúchajú pri každom otočení stránky. Pýcha a predsudok patrí medzi najkrajšie diela svetovej literatúry. Kniha bola dokonca aj sfilmovaná.

Charles Dickens so svojím zaujímavým chlapcom, Oliverom Twistom, osvetľuje silu lásky a priateľstva tvárou v tvár nepriazni osudu. Dickensove slová sú ako maják nádeje, ktorý nás vedie svetom, ktorý je občas nemilosrdný, ba priam až krutý. Známy dojímavý príbeh siroty, Olivera, si skrátka musíte prečítať v anglickom origináli. Sirota Oliver mal ťažký osud, pridal sa k bande londýnskych zlodejov, ale nakoniec sa z neho stal slušný človek.

Anglickí autori - Charles Dickens

Sestry Bronteové sú taktiež utorky známych anglických diel, ako napríklad Búrlivé výšiny, Na veternej hôrke, či Jana Eyrová. Podivné tri sestry Bronteové patria medzi klasiku a klenoty svetovej literatúry. Publikovali svoje diela spočiatku pod mužskými pseudonymami, pretože vo vtedajšom období to bolo nevyhnutné. Romantická klasika sestier Bronteových patrí medzi poklady britskej svetovej literatúry. Búrlivé výšiny a romantika Jany Eyrovej sú jednými z najlepších diel svetovej literatúry. Túto knihu nájdete v angličtine, ale aj tzv. ako bilingválnu knihu.

Autor J.R.R. Tolkien nás zavedie hlboko do fantastického sveta ságy Pán prsteňov. Ide o ságu ktorá si získala milióny priaznivcov na celom svete. Starodávna mágia a rôzne dobrodružstvá sa prepletajú s rôznymi fantasy postavami a bytosťami, ktoré si zamilovali čitatelia úplne po celom svete.

Anglickí autori

George Orwell a jeho román s názvom  1984 je plný varovania, ktorý nám pripomína dôležitosť slobody a demokracie. Orwell nás svojím písaním inšpiruje, aby sme sa vždy pokúšali o lepší svet, ako je teraz. V diele zdôrazňuje slobodu človeka.

Maturuješ práve z angličtiny a diel povinnej literatúry? Ponor sa s nami spoločne do tajomnej ríše britskej literatúry a nauč sa ešte viac! Prihlás sa na náš kurz Príprava na maturitu a prevedieme ťa všetkým, čo budeš potrebovať k úspešnej maturite z angličtiny!