Hore
10 osvedčených tipov na naučenie sa cudzieho jazyka

10 osvedčených tipov na naučenie sa cudzieho jazyka

Mnohí ľudia vzdávajú boj s cudzími jazykmi priskoro, pretože sa im zdajú „príliš komplikované“ alebo „takmer nenaučiteľné“. Niektoré cudzie jazyky sú náročnejšie,  učia sa ťažšie, najmä ak sa ich učíte ako samoukovia, bez vedenia profesionála. Máme pre teba pripravených 10 osvedčených tipov na naučenie sa cudzieho jazyka – predovšetkým ak plánuješ s ešte len začať.

10 osvedčených tipov na naučenie sa cudzieho jazyka:

1. Nikdy sa nevzdávaj!

Ani vtedy, ak to okamžite neskáče do hlavy. Toto je najčastejší dôvod, prečo ľudia s učením cudzieho jazyka skončia. Ak im cudzí jazyk hneď nenaskáče do hlavy, tak s tým po pár mesiacoch seknú. Každý cudzí jazyk má však nejaké zákutia, ktoré sú náročnejšie a na ktorých sa študenti zvyknú „zaseknúť“. Netreba to ale hneď všetko vzdávať. Všetko sa dá naučiť, len to vyžaduje čas, vytrvalosť a trpezlivosť.

2. Začni s učením jazyka okamžite

Nie zajtra. Nie pozajtra. Nie na Nový rok, nie „ potom“. Pri učení cudzieho jazyka sa prokrastinácia nevypláca. Začni TERAZ.

3. Snaž sa navštíviť krajinu, ktorej jazyk sa učíte.

Vycestovanie do krajiny pomáha predovšetkým v zlepšení klasickej konverzácie. Vybrať si môžeš z našej pestrej ponuky. Len v autentickom prostredí načerpáš mnohé super výrazy, ktoré si zapamätáš a lepšíš sa tak v konverzovaní.

4. Vyber si vhodný jazykový kurz

Neuč sa ako samouk, ale vyber sa na vhodný  kurz s odborným profesionálnym mentorom, ktorý ťa navedie na gramatické javy a zlepši si komunikáciu. Po kurze budeš v jazyku istejší. Je istejšie učiť sa cudzí jazyk pod vedením profesionála, ako samostatne. Niektoré ťažšie jazyky sa samostatne ani perfektne naučiť nedajú. S lektorom to ide všetko ľahšie.

5. Pesničky, filmy a videá v cudzom jazyku

Neveril by si, ako veľmi veľa ti dajú! V dnešnej dobe máš vďaka internetu rozsiahle možnosti, ako sa k tomuto typu médií dostať rýchlo a zadarmo. Snaž sa ich využívať aspoň 15 minút denne. Je lepšie „byť v jazyku“ aspoň na pár minút denne, než sa mu vôbec nevenovať. Najhoršie je cudzí jazyk nevidieť celý týždeň, a potom v nedeľu si k nemu sadnúť na pol dňa.

10 osvedčených tipov na naučenie sa cudzieho jazyka - jazykové kurzy v Žiline a jazykové pobyty v zahraničí

6. Uč sa postupne

Vždy sa uč iba jeden cudzí jazyk. Určite sa nesnaž začať dva – tri cudzie jazyky naraz. Venuj sa jednému, ale PORIADNE. Potom sa to zvykne v hlave veľmi ľahko pomiešať. Nezabudni sa taktiež učiť postupne od základov a postupne k nim pridávať.

7. Vždy maj pri sebe notes

Niečomu si nerozumel? Videl si nové slovíčko? Potreboval si si preložiť výraz? Zapíš si ho! Každé cvičenie, každé slovíčko si poctivo zapisuj a tak sa uč.

8. Rozprávaj, aj keď s chybami

Uč sa rozprávať v jazyku, aj keď s chybami – to je jedno, ale ROZPRÁVAJ! Nebuď hanblivý a nemaj stres pri rozprávaní. Hlavne nebuď ticho a komunikuj.

9. Nájdi si kamarátov, ktorí rozprávajú v danom jazyku

Nepoznáš nikoho takého osobe? Využi jednu z populárnych sociálnych sietí! Nájdi si na sociálnej sieti kamarátov (napríklad pomocou spoločných záujmov, skupín), ktorí si s tebou radi popíšu v danom jazyku – vysvetli im, že sa daný jazyk učíš. Písať si s rodeným hovoriacim, ktorý sa bude s tebou rád rozprávať je úžasná skúsenosť, z ktorej môžu vzísť aj dlhoročné priateľstvá. Ak máš problém s oslovovaním cudzích ľudí na sociálnych sieťach, skús vyhľadať web stránky, ktoré sa na takéto písanie vyslovene špecializujú.

10. Stiahni si aplikáciu do mobilu.

Na internete nájdeš takýchto aplikácií mnoho, dokonca aj zadarmo. Veľmi obľúbenou aplikáciou je napríklad Duolingo.

10 osvedčených tipov na naučenie sa cudzieho jazyka - jazykové kurzy v Žiline a jazykové pobyty v zahraničí

Nebudeme si klamať – začať s učením sa cudzieho jazyka vie byť naozaj náročné. Niekedy k tomu potrebujeme „odrazový mostík“ či niekoho, kto nás bude našou cestou učenia sprevádzať. Sám sa určite netráp – v učení ti radi pomôžeme! Naša jazyková škola ponúka skvelé jazykové kurzy pre rôzne svetové jazyky a tiež zážitkové jazykové pobyty. Práve tie vám zabezpečia ten najlepší rozbeh pri učení.